Makšties sausumas – kada ir kaip pasireiškia

Makštis – svarbus moters vidinis lytinis organas, kuris jungia gimdos kaklelį su išoriniais lytiniais organais. Makštis turi didelę reikšmę visuose moters amžiaus tarpsniuose, dalyvauja ne tik lytiniame gyvenime ir gimdyme, tačiau turi ir unikalią savybę – savarankiškai valytis ir apsisaugoti nuo infekcijų. Gimdos kaklelyje esančios liaukos, gamina sekretą – išskyras, kurios drėkina, sutepa, išlaiko makštį elastingą ir drėgną. Sekretas padeda pašalinti makšties negyvas ląsteles, taip suteikdamas galimybę atsinaujinti audiniams. Makšties terpė yra šiek tiek rūgšti, o tai padeda natūraliu būdu palaikyti ją švarią ir apsisaugoti nuo įvairių infekcijų.

Kad makšties drėkinimo procesas vyktų natūraliai ir savaime, moters organizme turi būti normali hormonų pusiausvyra. Pagrindiniai hormonai, turintys įtakos makšties drėkinimui yra ESTROGENAS, TESTOSTERONAS, PROGESTERONAS. Už jų gamybą atsakingas porinis moters lytinis organas – kiaušidės, progesteroną daugiausiai gamina geltonkūnis bei placenta.

ESTROGENAI – tai moteriškieji lytiniai hormonai, kuriuos gamina folikulai kiaušidėse, nėštumo metu – placenta. Jie sąlygoja makšties gleivinės epitelio augimą, vešėjimą, tinkamą makšties terpės pH palaikymą.

TESTOSTERONAS – steroidinis hormonas, priklausantis androgenų grupei. Moters organizme jis gaminamas kiaušidžių folikuluose, kurių ląstelėse virsta estrogenais.

PROGESTERONAS – steroidinis hormonas, kurį gamina geltonkūnis, placenta, anktinksčių žievė. Progesteronas slopina naujų folikulų brendimą kiaušidėse, todėl mažina ir folikuluose gaminamų estrogenų ir testosterono kiekį, kas skatina prasidėti makšties sausumą.

Deja, gyvenimo aplinkybės dažnai sutrikdo hormoninę pusiausvyrą moters organizme, todėl moterys patiria makšties sausumo problemą. Mažėjant lytinių ir kitų hormonų kiekiui, prastėja gleivių gamyba, sutrinka makšties gleivinės kraujotaka, keičiasi makšties terpės rūgštingumas – iš labiau rūgštinės į šarminę. Dėl sumažėjusios išskyrų gamybos ir išskyrimo, makšties gleivinė tampa sausesnė, išplonėja, yra lengviau pažeidžiama. Pakitus makšties terpės pH, sunkiau palaikoma švara bei normalią makšties mikroflorą pakeičia patologinė, prasideda įvairūs uždegiminiai bei infekciniai procesai.

Pagrindiniai makšties sausumo simptomai:

  • Sausumo jausmas;
  • Perštėjimo, deginimo jausmas;
  • Niežėjimas;
  • Skausmas makšties srityje;
  • Skausmas lytinių santykių metu;
  • Sumažėjęs lytinis potraukis.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad moters organizme hormonų pusiausvyra gali sutrikti dėl daugybės priežasčių, tai ne tik AMŽIAUS įtakoti pokyčiai.

Menopauzė

Dažniausiai moterys makšties sausumo problemą pajunta dar perimenopauziniame amžiuje (35-45 metai). Tai pagrinde susiję su patiriamais pirmaisiais nemaloniais simptomais, pojūčiais, kurie moteriai sukelia stresą, o stresas veda prie kitų problemų, tokių, kaip sumažėjęs lytinis potraukis, nerimas dėl organizmo pokyčių, dėl ateities, partnerio požiūrio į pasikeitimus. Visa tai turi didelę įtaką makšties sausumo problemai. Daugiausiai nepatogumų ši problema sukelia menopauzės ir postmenopauzės laikotarpiais (apytikriai po 50 metų). Menopauzės metu moterų kiaušidžių audiniai traukiasi, mažėja, tuo pačiu mažėja ir kiaušidžių gaminamų ir išskiriamų hormonų kiekis, ypač estrogenų, o tai turi bene didžiausią įtaką makšties sausumo problemai atsirasti.

Jei lytiniai santykiai tampa skausmingi, moteris ima jų vengti. Krenta pasitikėjimas savimi, prastėja emocinis ryšys su partneriu ir bendra gyvenimo kokybė. Lytinių santykių nebuvimas blogina ir makšties epitelio būklę, nes nestimuliuojant kraujagyslių greičiau vystosi gleivinės ir raumeninio audinio atrofija.

Kartais dėl makšties sausumo jaučiamas perštėjimas šlapinantis ir moterys pagalvoja, kad tai lytinių organų arba šlapimo takų infekcija, ir nežino, kad tas perštėjimas ir niežėjimas gali kilti ir dėl epitelio išplonėjimo, pasausėjimo, mikroįtrūkimų.

Iš natūralių medžiagų pagamintos makšties ovulės Feminella® ilgam atkuria makšties drėgmę, sureguliuoja normalų gleivių išsiskyrimą, mažina sudirgimą ir skatina gleivinės regeneraciją – sumažina atrofijos progresavimą. Svarbi Feminella® savybė ta, kad makštyje ištirpusi ovulė labai gerai pasiskirsto po gleivinę, sutepa ją tarsi riebiu maitinančiu kremu ir ilgam išlieka ant epitelio, jį gydydama ir drėkindama. Normalu, kad dalis makštyje ištirpusios ovulės turinio išteka. Sutepdama ir išorines lytines lūpas Feminella® mažina dirginimo pojūčius ir perštėjimą šlapinantis, gerina lytinių santykių kokybę.

Nėštumas ir žindymas

Nėštumas. Šiuo laikotarpiu didžiausią vaidmenį atlieka hormonai – estrogenas ir progesteronas. Šie hormonai, išskiriami kiaušidžių, reguliuoja brendimą, menstruacijų ciklą, apvaisinimo procesą. Kuomet moters organizme apvaisinamas kiaušinėlis, estrogeno ir progesterono kiekis greitai išauga, nėštumo metu formuojasi placenta, kuri vėliau irgi pradeda produkuoti estrogeną ir progesteroną. Šių hormonų kiekis nėščios moters organizme tampa itin didelis. Po gimdymo jų kiekis dramatiškai krenta žemyn, kadangi per 24 valandas po gimdymo grįžta į prieš nėštumą buvusią būseną. Sumažėjus estrogenų kiekiui, moteris gana greitai pajaučia nemalonius makšties gleivinės pojūčius.

Žindymas. Po gimdymo taip pat padidėja hormono prolaktino gamyba bei išskyrimas, kuris reikalingas pieno gamybai. Prolaktino išskyrimas palaiko organizme mažą estrogenų, testosterono kiekį bei didelį progesterono kiekį, todėl visą žindymo laikotarpį moterį gali kankinti makšties sausumas.

Po gimdymo grįžti prie lytinių santykių gydytojai rekomenduoja praėjus 4-6 savaitėms po gimdymo. Prireikia iki dviejų mėnesių, kol susinormalizuoja hormonų koncentracija, išsivalo gimda ir baigiasi kraujingos išskyros po gimdymo, atsistato gimdymo metu traumuoti audiniai, sugyja tarpvietės kirpimai, plyšimai, jei buvo darytas cezario pjūvis, sugyja žaizda. Kiekvienos moters organizmas, kiekvienas gimdymas ir poros santykiai yra individualūs, todėl kartais lytinius santykius galima ar norisi pradėti anksčiau arba vėliau – kada tai padaryti turi pasirinkti kiekviena pora.
Kad grįžimas prie lytinio gyvenimo būtų sklandesnis, patariama pasirūpinti makšties drėkinimu.

Feminella® makšties ovulės yra saugios, tinka nėščioms, pagimdžiusioms ir žindančioms moterims. Feminella® ovulių privalumas tas, kad jų poveikis ilgalaikis – tolygiai pasiskirsčiusios veikliosios medžiagos prisotina makšties gleivinę, sureguliuoja gleivių išsiskyrimą, paskatina atsinaujinti audinius.

Hormoninės kontracepcijos vartojimas

Apie 3-5% moterų, vartojančių kontraceptines tabletes, susiduria su problemomis, kurias sukelia makšties sausumas. Didžiausią neigiamą poveikį turi tabletės su mažu estrogenų kiekiu, ir tos, kurių sudėtyje yra drospirenono, dezogestrelio, norgestimato. Vartojant kontraceptines tabletes, organizme nuolat imituojama antroji mėnesinių ciklo pusė, kuomet yra mažas estrogeno kiekis ir dominuoja progesteronas.

Taip pat hormoninių kontraceptinių tablečių vartojimas sumažina natūraliai moters organizme išskiriamo testosterono kiekį. Taip vyksta todėl, kad kontraceptinės tabletės skatina lytinius hormonus sujungiančio globulino (trumpai LHSG) gamybą. LHSG susijungia su testosteronu ir padaro jo molekulę neaktyvią. Kuo didesnis lytinius hormonus sujungiančio globulino lygis, tuo mažesnis testosterono funkcionalumas.

Visų šių procesų pasekoje per mažas estrogenų bei testosterono kiekis sukelia problemą – makšties sausumą, kuris lemia diskomforto jausmą, suprastėjusią lytinių santykių kokybę, nerimo jausmą. Neretai šiuo atveju poros naudoja lubrikantus, tačiau jų poveikis momentinis, trumpalaikis bei nesprendžiantis problemos iš esmės. Be to, įpareigoja priemonę visada turėti po ranka ir panaikina spontaniškumą.

Naudojant Feminella® ovules, jos natūralios veikliosios medžiagos tolygiai pasiskirsto po makšties gleivinę, sutepa ją, prisotina, drėkina, sureguliuoja gleivių išsiskyrimą ir užtikrina ilgalaikį problemos sprendimą. Po pirminio 7-10 parų kurso pakaks vartoti Feminella® po 1 arba 2 ovules per savaitę, kad užmirštumėte makšties sausumą, perštėjimą ar deginimą ir galėtumėte mėgautis lytiniais santykiais.

Chemoterapija ir spindulinis gydymas

Pirmiausia, tiek chemoterapija, tiek spindulinis gydymas gali tiesiogiai paveikti kiaušidžių audinį ar net sukelti ankstyvą menopauzę. Dėl to mažėja kiaušidžių gaminamų hormonų kiekis bei vystosi makšties sausumas.

Tačiau, hormonų kiekis gali svyruoti ne tik dėl tiesioginio gydymo poveikio.

Tiek pati vėžio diagnozė, tiek ligos gydymas sukelia daug streso, silpnina imuninę sistemą. Tai faktoriai, kurie taip pat turi neigiamą poveikį hormoniniam balansui ir gali daryti didelę įtaką makšties sausumo problemos atsiradimui.

Feminella® ovulės gydo makšties sausumą ir skatina gleivinės atsinaujinimą, net jei ji pažeista dėl chemoterapijos ar spindulinio gydymo. Sveika ir sudrėkinta makšties gleivinė leidžia moterims gyventi visavertį lytinį gyvenimą, gerėja ne tik fizinė, bet ir emocinė būklė.

Neaiškios kilmės sausumas (netinkamų higienos priem. naudojimas, stresas ir pan.)

Makšties sausumas gali atsirasti ir dėl daugelio kitų priežasčių.

  • Netinkama higiena. Makštis – unikalus organas, turintis savybę išsivalyti pats. Jokiu būdu nesakome, jog reikia pamiršti apie lytinių organų apsiplovimą vandeniu, tačiau reikalinga vengti įvairių higienos priemonių su kvapais, parfumuotų priemonių, taip pat tų, kurių sudėtyje yra alkoholio, šlapalo. Tai gali neigiamai paveikto makšties natūralią mikroflorą, sumažinti terpės rūgštingumą, kas padidina tiek makšties sausumo, tiek infekcijų atsiradimo tikimybę.
  • Stresas. Stresas ypač paveikia kraujotaką. Patiriant stresą, baimę, sumažėja kraujo pritekėjimas į makštį, o tai tiesiogiai lydi į makšties sausumą. Stresas neigiamai veikia mūsų imuninę sistemą. Susilpnėjus imuninei sistemai, organizmas nepajėgia idealiai atlikti visų reikalingų fiziologinių procesų, todėl gali sutrikti ir natūraliai organizme gaminamų hormonų apykaita. Taip pat stresas mažina estrogeno kiekį organizme, kas jau kaip žinote, taip pat sukelia makšties sausumą.
  • Rūkymas. Mažina estrogeno kiekį organizme. Taip pat rūkančioms moterims anksčiau pasireiškia menopauzės simptomai, iš kurių vienas – makšties sausumas.

Kokia bebūtų makšties sausumo priežastis, šią problemą išspręsti padės iš natūralių medžiagų pagamintos makšties ovulės Feminella®. Jos ilgam atkuria makšties drėgmę, sureguliuoja normalų gleivių išsiskyrimą, mažina sudirgimą ir skatina gleivinės regeneraciją. Svarbi Feminella® savybė ta, kad makštyje ištirpusi ovulė labai gerai pasiskirsto po gleivinę, sutepa ją tarsi riebiu maitinančiu kremu ir ilgam išlieka ant epitelio, jį gydydama ir drėkindama.

Pasidalinkite socialiniuose tinkluose

Feminella

Medicinos priemonė